تبلیغات
انسجام - عراق وآمریكا

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿عراق وآمریكا
چهارشنبه 13 تیر 1386

كارشكنی واشنگتن و لندن در شكل گیری دولت جدید عراق

با ورود وزیرخارجه انگلیس به بغداد و دخالت های آشكار «زلمای خلیل زاد» در امور داخلی عراق، فشار اشغالگران برای تغییرات دلخواه در روند شكل گیری دولت جدید عراق ابعاد تازه ای گرفت.
به گزارش واحد مركزی خبر، فشار اشغالگران بر سر نحوه تركیب كابینه جدید عراق مضاعف شده است. در همین راستا و برای تغییر معادلات سیاسی جدید این كشور كه حاصل یك انتخابات پارلمانی دموكراتیك در 24 آذرماه گذشته است، «جك استراو»، وزیرخارجه انگلیس، دیروز برای چندمین بار طی هفته های اخیر، به طور سرزده وارد بغداد شد و درباره تركیب دولت آینده عراق با مقامات این كشور گفت وگو كرد. هرچند از چند و چون این گفت وگوها چیزی گزارش نشد، ولی به اعتقاد ناظران صحبت كردن «استراو» در شرایط فعلی با مقامات عراقی، معنای دیگری جز اعمال فشار و طرح خواسته لندن در مورد تركیب كابینه عراق ندارد. وزارت خارجه انگلیس هم قبلا اعلام كرده بود، «استراو» با سران عراق درباره دولت جدید این كشور مذاكره خواهد كرد.
«زلمای خلیل زاد» سفیر آمریكا در عراق، هم ابعاد مداخله در مورد دولت آتی عراق را شدت بخشید. پایگاه اینترنتی المحیط به نقل از مقامات آگاه عراقی نوشت: خلیل زاد می كوشد تا با تغییر معادلات سیاسی و تشكیل ائتلاف بزرگ كردها و سنی ها، كنترل امور را از دست ائتلاف عراق یكپارچه خارج كند. به گزارش ایسنا، گروه های مورد نظر سفیر آمریكا برای تشكیل یك ائتلاف ضد شیعی، شامل ائتلاف كردها، جبهه سنی التوافق، فهرست العراقیه به رهبری «ایاد علاوی» و دیگر فهرست های سنی از جمله «صالح مطلق» و «مشعان الحیوری» هستند.
شبكه خبری «بی بی سی» نیز گزارش داد: آمریكا در نشانه ای از سرخوردگی در قبال تحولات سیاسی و امنیتی عراق، به جناح های سیاسی این كشور هشدار داده است كه اگر دولت وحدت ملی مورد دلخواه واشنگتن تشكیل ندهند، با خطر از دست دادن پشتیبانی سیاسی و مالی آمریكا روبه رو خواهند شد.
در همین حال «موفق الربیعی»، مشاور امنیت ملی عراق، نسبت به توطئه های بین المللی و منطقه ای علیه «ائتلاف عراق یكپارچه» هشدار داد و از اعضای ائتلاف عراق یكپارچه خواست در مقابل این توطئه ها هوشیار باشند. «بها اعرجی»، عضو سرشناس ائتلاف عراق یكپارچه نیز گفت: عراق كشوری مستقل و دارای حاكمیت است و سفیر هیچ كشوری حق مداخله در امور داخلی آن را ندارد. «خلیل زاد» گفته بود كه آمریكا واگذاری وزارتخانه های امنیتی (به ویژه دفاع، كشور) عراق را به شخصیت های وابسته به گروه های شبه نظامی (شیعی) نمی پذیرد. لازم به یادآوری است كه اشغالگران آمریكایی طی روزهای اخیر هجوم تبلیغاتی گسترده ای را علیه نیروهای وزارت كشور عراق و گروه های شیعی مثل سازمان «بدر» آغاز و آنها را متهم به ایجاد دستجات مسلح مخفی تحت نام «گروه های مرگ» كرده است.
خبرگزاری فارس نیز گزارش داد، «ضیاءالدین فیاض»، عضو ائتلاف عراق یكپارچه، از دولت خواست، از شورای امنیت بخواهد زمینه های خروج اشغالگران از عراق را فراهم كند.

نوشته شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ توسط : مجید نیکبخت
ویرایش شده در - و ساعت -