تبلیغات
انسجام - ایران و آمریكا

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿ایران و آمریكا
چهارشنبه 13 تیر 1386

استراتژی دموكراسی سازی آمریكا:

با پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم وابسته پهلوی و قطع سلطه و منافع امریكا و ایادی آن كشور از ایران، بسیاری از معادلات داخلی و منطقه ای و بعضاً بین المللی دگرگون شده و معیارها و مسایل جدید و پیچیده ای شكل گرفت كه همچنان با شدت تداوم دارد. موقعیت استراتژیك ایران یكی از علل اصلی شدت بحران و تعمیق چالش های امنیتی ایران و امریكا بوده است. فروپاشی شوروی و اشغال افغانستان و متعاقباً عراق، حساسیت و اهمیت استراتژیك و ژئواستراتژیك ایران را فزونی بخشید، به نحوی كه ایران محور چالش ها و اقدامات امنیتی فراوانی قرار گرفت و از این رو بخشی از به اصطلاح «محور شرارت» و شاید اساس آن منبعث از همین تحولات است. سقوط بغداد این توهم را برای مقامات مربوط امریكایی ایجاد كرد كه شرایط برای تشدید فشار و زمینه سازی برای سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران، فراهم شده است.
«جرج تنت» رییس سازمان اطلاعات مركزی امریكا (سیا) در برابر جمعی از نمایندگان كنگره در اشاره به مسایل ایران، اظهار داشت: «بسیاری از تندروها خواستار به وقوع پیوستن یك انقلاب در ایران هستند غافل از این كه اینها همه آرزو و رؤیایی شیرین اما تحقق نیافتنی است.»
وزیر دفاع امریكا در توجیه حمل نظامی احتمالی به ایران طیّ سخنانی در شورای روابط خارجی امریكا در نیویورك بدون اشاره به اشغال نظامی كشور مستقل عراق گفت: «اگر ایران برای استقرار یك رژیم مذهبی در عراق تلاش كند با اقدامات خصمانه امریكا روبرو خواهد شد. ایران باید آگاه باشد تلاش برای ترسیم چهره عراق همانند ایران، با اقدامات خصمانه، عقیم گذارده می شود.»
مدّت هاست كه حتی مقامات رسمی امریكا هم، رییس جمهور این كشور را به علت عدم اتخاذ سیاستی منسجم در قبال ایران مورد انتقاد قرار می دهند. خطر اصلی در حال حاضر در این احتمال وجود دارد كه اتخاذ رویكردی جنگ طلبانه تر برضد ایران، تنها به افزایش چندگانگی و عدم انسجام در سیاست خارجی امریكا منجر شده و آوای جنگ طلبی را تقویت كند. برخی متفكرین امریكایی با تلاش فراوان سعی در تحلیل شرایط كنونی دارند. مشاورین شورای روابط خارجی
به ریاست «برژینسكی» مشاور اسبق امنیت ملی در دوران جیمی كارتر، مدتی قبل گزارشی جامع در مورد ایران تهیه كرد و حتی توصیه هایی به مقامات امریكایی در مورد نحوه تعیین سیاست خود در قبال ایران را در آن گنجانیده اند. در این گزارش به خواست غیرمعمول امریكا مبنی بر اینكه «انقلابی دموكراتیك» می تواند به سرنگونی نظام ایران منتهی شود، پرداخته شده است. تا امروز كاخ سفید با تمسك به چنین هدف شگفت آوری، انفعال خود در مقابل ایران را توجیه كرده است.

(به نقل از خبرگزاری کیهان۷/۳/۱۳۸۲)

نوشته شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ توسط : مجید نیکبخت
ویرایش شده در - و ساعت -