تبلیغات
انسجام - تحریم ایران

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿تحریم ایران
سه شنبه 8 آبان 1386

تحریم علیه ایران منجر به شکست است...

«واشنگتن با اعمال تحریم های هرچه شدیدتر سعی كرده است بر انقلاب مردمی اسلامی ایران فشار وارد آورد، اما هر بار از دستیابی به اهداف خود ناكام مانده است.»

 

آمریكا در حالی دور جدید تحریم های یكجانبه خود را علیه ایران اعلام كرد كه بسیاری از كارشناسان غربی معتقدند با توجه به ناكارآمدی سه دهه تحریم علیه این كشور، اقدام جدید آمریكا نیز نه تنها ایران را از پی گیری برنامه هسته ای اش باز نمی دارد بلكه عزم آن را در این زمینه بیشتر خواهد كرد.


خبرگزاری آمریكایی آسوشیتدپرس، تحلیل خود را با این پرسش آغاز كرد كه با وجود اثبات ناكارآمد بودن تحریم های گذشته علیه ایران، پس چرا آمریكا روز پنجشنبه تحریم های جدیدی را علیه این كشور اعلام كرد؟ تحلیلگران در پاسخ به این پرسش گفتند تحریم ها ممكن است حتی سبب عزم بیشتر ایران شود.


«رابرت هانتر»، كارشناس مسایل خاورمیانه و مشاور ارشد موسسه مطالعاتی «RANDس در این باره گفت: این تحریم ها بعید است مستقیما بر رفتار ایرانی ها درباره مسئله هسته ای تاثیری بگذارد، بلكه تنها یك پیام نمادین به ایران و بقیه است مبنی بر اینكه آمریكا شدیدا جدی است.


در ادامه این تحلیل آمده است: آمریكا در گذشته نتایج متفاوتی را از اعمال تحریم به عنوان یك ابزار سیاست خارجی خود علیه كشورهایی همچون ایران، كوبا و كره شمالی گرفته است. این كشور چند دهه است كه تحریم های مالی، تجاری و سرمایه گذاری علیه ایران اجرا می كند، اما با وجود همه اینها، به ادعای واشنگتن ایران هر ساله صدها میلیون دلار به حزب الله و حماس كمك می كند و از برنامه هسته ای خود نیز دست بر نداشته است.


در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: اما آمریكا در تلاشهایش برای فشار بر اروپا، ژاپن و سایر كشورهای جهان برای متقاعدكردن آنها به كاستن از روابط تجاری خود با ایران به موفقیت های اندكی دست یافته است. با توجه به جایگاه ایران در اقتصاد جهانی و یكی از تولیدكنندگان بزرگ نفت، این كشور یكی از جاذبه های سرمایه گذاری برای شركتهای خارجی محسوب می شود.

«آنتونی كوردزمن» كارشناس مركز مطالعات بین المللی و راهبردی آمریكا نیز تحریم های واشنگتن علیه ایران را بی فایده دانست.


خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی در این باره اعلام كرد، «واشنگتن با اعمال تحریم های هرچه شدیدتر سعی كرده است بر انقلاب مردمی اسلامی ایران فشار وارد آورد، اما هر بار از دستیابی به اهداف خود ناكام مانده است.»


نوشته شده در سه شنبه 8 آبان 1386 و ساعت 06:10 ق.ظ توسط : مجید نیکبخت
ویرایش شده در - و ساعت -