تبلیغات
انسجام - عراق شریک تجاری ایران شد

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿عراق شریک تجاری ایران شد
یکشنبه 25 شهریور 1386

.

.                     در پی تصویب قانون جددید در امارات

             عراق شریک تجاری ایران می شود

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی منایع دولتی، امارات متحده عربی با حجم 13 میلیارد دلاری مبادلات تجاری در سال  2006، اولین و مهمترین شریك تجاری ایران محسوب می شود. این حجم مبادلات به طور عمده دربردارنده‌ی صادرات امارات به ایران است.

 

همچنین حضور 400 هزار نفر از تجار ایرانی كه در امارات به فعالیت می پردازند، از پیچیدگی روابط اقتصادی بین دو كشور حكایت دارد.

 

اگرچه این كشور مهمترین شریك تجاری ایران است؛ اما از سویی دیگر یكی از مهمترین شركای تجاری آمریكا در خاورمیانه محسوب می شود. صادرات 12 میلیاردی آمریكا به دبی، امارات را به پایگاهی مستحكم برای فروش كالاهای آمریكایی بدل كرده است.

 

امارات متحده چندی پیش، از تصویب قانونی خبر داد كه این كشور را مجاز می كند مبادلات بازرگانی خود را با كشورهای دیگر قطع یا محدود كند. به گزارش آسوشیتدپرس، قانون جدید به امارات اجازه می دهد مبادلات تجاری خود با دیگر كشورها را به دلایل امنیت ملی یا سیاست خارجی قطع یا محدود كند.

 

این قانون كه در 31 اوت، تحت فشار مقامات کاخ سفید به تصویب رسید، در صدد است با محدود كردن مبادلات تجاری امارات با ایران، مهمترین شریك تجاری تهران را مهار كرده و ایران را بیش از پیش زیر فشار اقتصادی قرار دهد.

 

جمهوری اسلامی ایران برای تحقق اهداف اقتصادی سند چشم انداز 20 ساله تصمیم گرفته  با گردشی استرات‍‍ژیك در آینده، عراق را به جای امارات به عنوان شریك بزرگ اقتصادی خود قرار دهد. ایران هم اكنون به طور میانگین 15 تا 20 درصد از بازار عراق را در اختیار دارد.  همچنین مبادلات تجاری ایران در سال 2006 با عراق به 1/2 میلیارد دلار رسید.

 

دكتر جهانبخش سنجابی، دبیر كنفرانس بازسازی اقتصادی عراق خبرداد: با برنامه ریزی انجام شده در زمینه‌ی مبادلات تجاری ایران با عراق، رقم 1/2 میلیارد دلاری تا پایان سال آینده به 1/8 میلیارد دلار ارتفاع پیدا خواهد كرد.

 

وی در حاشیه كنفرانس بازسازی اقتصادی عراق پیش بینی كرد:  با توجه به اجرای سیاست‌های اصل 44، در برنامه‌ای كه برای توسعه روابط فیمابین ترسیم شده است، توان صادراتی ایران به عراق به مرز 10 میلیارد دلار خواهد رسید.

 

به گزارش اکونیوز سنجابی، با توجه به آشفتگی های امنیتی موجود در عراق، از راه‌اندازی بیمه‌ی جدیدی با حمایت طرف عراقی خبرداد كه بتوان با ایجاد امنیت سرمایه گذاری،‌تجار ایرانی را به سرمایه گذاری در عراق تشویق كرد.


به نظر می رسد اقدام اخیر امارات، در تصویب قانون جدید و محدود کردن روابط تجاری خود با ایران، به از دست دادن بازار ایران منجر شود. ابوظبی با چشم پوشی از این بازار سیزده میلیارد دلاری،‌ باید بدنبال جایگزینی مناسب برای فروش کالای خود باشد، تا از رقبای منطقه ای خود عقب نماند.

نوشته شده در یکشنبه 25 شهریور 1386 و ساعت 12:09 ب.ظ توسط : محمدهادی فکری
ویرایش شده در - و ساعت -