تبلیغات
انسجام - روابط روسیه و آمریکا

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿روابط روسیه و آمریکا
چهارشنبه 17 مرداد 1386

               

               رقابت تسلیحاتی

.

یکی از مسائلی که همواره از محورهای اصلی جنگ سرد قرار گرفته است، رقابت تسلیحاتی و نظامی در میان کشور های قدرتمند می باشد. چنانچه از مدتی قبل، آمریکا برای مهار روسیه، اقدام به ایجاد سپر دفاع موشکی در خاک لهستان و چک کرد تا در مقابل راه رشد اقتصادی روسیه موانعی ایجاد کند و سرمایه های مالی روسیه را در گیر قابتی تسلیحاتی کند.

از سویی دیگر، روسیه نیز که در صدد بازیابی قدرت گذشته خود - قدرت شوروی سابق - و ایفای نقش های جدیدی در منطقه و جهان است، دیگر خود را شریک آمریکا تلقی نمی کند و بی مهابا از سیاست های یکجانبه گرایانه امریکا انتقاد می کند.

ساکنان کاخ کرملین، در اقدامی که یاداور جنگ سرد می باشد، برای مقابله با طرح سپر موشکی ایالات متحده، دست به آزمایش موشک قاره پیمای جدیدی در آبهای اقیانوس آرام کردند.

 

به نقل از خبرگزاری ریا نووستی روسیه، دریا سالار "ایگور دیگالو" معاون فرمانده کل نیروهای دریایی روسیه روز سه شنبه اطلاع داد که "رزم ناو موشک انداز اتمی زیردریایی استراتژیک پطروپاولوفسک-کامچاتسکی به فرماندهی دریاسالار والری کرافچنکو بطور موفقیت آمیز موشک قاره پیمایی را از اقیانوس آرام به میدان تیر چیژا در شمال روسیه پرتاب کرد".

ولاددمیر پوتین، چندی قبل در اعتراض به طرح سپر موشکی امریکا، در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرده بود که روسیه موشکهای قاره پیمایی خواهد ساخت که از تمام سپر های موشکی عبور کند.

نوشته شده در چهارشنبه 17 مرداد 1386 و ساعت 12:08 ب.ظ توسط : محمدهادی فکری
ویرایش شده در چهارشنبه 17 مرداد 1386 و ساعت 12:08 ب.ظ