تبلیغات
انسجام - آیا بوش به ایران حمله خواهد كرد؟

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿آیا بوش به ایران حمله خواهد كرد؟
چهارشنبه 13 تیر 1386

آیا بوش در 18 ماه باقی مانده به ایران حمله خواهد كرد؟

 

 

یك هفته نامه آمریكایی با تحلیل اظهارات دو تن از مقامات سابق دولت آمریكا كوشیده تا به این پرسش پاسخ دهد كه آیا جرج بوش طی 18 ماه باقی مانده از دوران حكومت خود با نصیحت دیك چنی به ایران حمله نظامی خواهد كرد یا خیر؟

 

به گزارش رجانیوز، هفته نامه تایم نوشت: اعضای تیم بوش دائماً تاكید كرده اند در مورد برنامه هسته ای ایران هیچ گزینه ای كنار گذاشته نخواهد شد و از سوی دیگر بسیار بعید است كه آمریكا طی یك سال و نیم باقی مانده به ایران حمله كند.

 

به نوشته تایم، فارغ از سئوال درباره توانایی ها یا ناتوانایی های آن، بوش به سختی خواهد توانست حمایت های داخلی یا بین المللی را برای چنین اقدامی جلب كند. ارتش آمریكا نیز درحال حاضر به اندازه ای در عراق ضعیف شده كه نمی تواند ماموریت بزرگ تری از سرنگونی صدام را آغاز كند.

 

این هفته نامه آمریكایی می نویسد: حمله هوایی و موشكی به تاسیسات هسته ای ایران، بدون تلاش برای سرنگونی حكومت ایران دشوارتر است. كالین پاول وزیر امور خارجه سابق آمریكا در مصاحبه ای با شبكه خبری سی ان ان به بررسی چگونگی ورود آمریكا به جنگ عراق، علیرغم تمایل او به حل اختلافات با صدام در سازمان ملل، پرداخت.

 

به گفته پاول، هنگامی كه چنی برای آغاز جنگ تلاش می كرد، او بوش را متقاعد كرده بود كه به سازمان ملل برود البته در نهایت صدام مقصر بود كه از فرصت موجود برای جلوگیری از جنگ استفاده نكرد.

 

تایم می نویسد: "آلما" همسر پاول نیز كاملا با نظر مجری سی ان ان موافق بود كه از كالین با سنگدلی برای ترویج جنگی كه او هرگز مایل به رخ دادن آن نبود، استفاده كرده بودند.

 

پاول در این مصاحبه همچنین به نفوذ چنی در دولت اشاره كرده و گفته بود: چنی دیدگاه های قدرتمندی در مورد مسائل داشت و برای تحمیل این دیدگاه ها گاهی مستقیما با بوش مذاكره می كرد، به گونه ای كه سایر اعضای دولت نمی دانستند چنی چه پیشنهاداتی به بوش داده است؟

 

وی در نهایت با اشاره به اینكه سیستمی وجود نداشت كه اعضای دولت به صورت مرتب تمامی دیدگاه های خود را مطرح كنند، گفت: البته تصمیم نهایی را همیشه شخص بوش اتخاذ کرده و او تصمیم می گرفت كه به كدام نصیحت گوش كند و به كدام عمل نكند.

 

به نوشته تایم، هرچند مشخص نیست چنی هم اكنون چه نصیحت هایی در مورد ایران به بوش می دهد، ولی باتوجه به اظهارات یكی از متحدان سابق چنی در داخل دولت، می توان تصور كرد كه این نصیحت ها چه بوده است.

 

"جان بولتون" سفیر سابق آمریكا در سازمان ملل متحد كه طی شش سال گذشته غالبا به عنوان معاون وزیر امور خارجه، مسئولیت مسائل ایران را برعهده داشت و به صورت علنی خواستار حمله نظامی به ایران بود، در مصاحبه اخیر خود با روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، ضمن مخالفت با روند كنونی سیاست های دولت اظهارداشت سیاست كنونی آمریكا و اروپا نه تنها محكوم به شكست است بلكه خطرناك نیز هست زیرا گفتگو با ایرانیان، تنها به آنها زمانی را می دهد كه آنها به دنبال آن هستند. طی چهار سال مذاكرات گذشته نیز ایرانیان توانستند اورانیوم را به گاز تبدیل كرده و هم اكنون نیز آن را غنی می كنند.

 

به گفته بولتون، باتوجه به شكست دیپلماسی و تحریم ها، ما باید نخست به دنبال سرنگونی حكومت و روی كار آوردن حكومت جدیدی باشیم كه به دنبال تسلیحات هسته ای نباشد و دومین مساله ای كه باید به دنبال آن باشیم استفاده از زور به عنوان آخرین گزینه است.

 

بولتون كه شدیدا با گرایش كنونی دولت بوش مخالف است، افزود یكی از دلایل كناره گیری وی از سمت خود در سازمان ملل همین مساله بوده است. وی با اشاره به اینكه سیاست های كنونی، سیاست های وزارت امور خارجه است، گفت این روزها در سیاست خارجی كاندولیزا رایس از تسلط بیشتری نسبت به دیك چنی برخوردار است.

 

البته بولتون در عین حال تلاش می كند از خارج دولت، كشور را برای انجام اقدامات شدیدتر علیه ایران تحت فشار قرار دهد، لذا كاملا منطقی است تصور كنیم چنی نیز از داخل دولت اینگونه تلاش می كند.

 

تایم در ادامه گزارش خود به مقاله "میراو وورمسر" از پژوهشگران اسراییلی در هفته نامه "ویكلی استاندارد" اشاره می كند كه گفته است جنگ سال گذشته حزب الله با اسراییل و جنگ های تابستان جاری در لبنان و غزه همگی بخشی از تهاجمات منطقه ای جدید ایران و سوریه علیه آمریكا و اسراییل است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینكه این كشورها بخاطر شكست های آمریكا و اسراییل در خاورمیانه و تغییر سیاست دولت بوش برای آغاز مذاكرات با دمشق و تهران جسارت بیشتری یافته اند، گفت مساله این است كه از نظر منطقی ایران و سوریه ممكن است درگیری دیگری را با اسراییل آغاز كنند تا با یك شكست دیگر اسراییل، منافع آمریكا در خاورمیانه را بیشتر به خطر انداخته و وجهه آمریكا را به عنوان كشوری عقب نشینی كرده نشان دهند، به همین علت آمریكا باید سخت گیری و جدیت خود را در برابر آنها حفظ كند.

 

تایم می افزاید: البته باتوجه به اینكه "دیوید" همسر میراو یكی از مشاوران امنیت ملی چنی است، احتمالا دیدگاه های میراو به داخل دفتر چنی نیز انتقال خواهد یافت.

 

در سال 1996 نیز او پیش نویس مداركی را تهیه كرده بود كه خواستار سرنگونی صدام شده بود. وی در آن سیاست گذاری به "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر وقت اسراییل پیشنهاد كرده بود بر اساس فلسفه مشترك در مورد صلح از طریق قدرت، با آمریكا مسائل را حل كند.

 

وی پیشنهاد كرده بود نتانیاهو توافقنامه های زمین در برابر صلح با اعراب را لغو نماید، به سوریه حمله نظامی كند، فلسطینیان را تشویق كند تا رهبری عرفات را به چالش بكشند و صدام را نیز از قدرت در عراق خلع كند. این درحالی است كه بسیاری از این سیاست ها پس از حملات11 سپتامبر به عنوان سیاست های دولت بوش اتخاذ گردید كه البته نتایج راضی كننده نداشته اند و در عین حال هیچ نشانه ای وجود ندارد كه چنی دیگر نمی خواهد مشكلات خاورمیانه را از طریق زور حل كند.

 

تایم در ادامه با اشاره به اینكه چنی در سال 2002، طی سخنانی زمینه را برای حمله به عراق فراهم كرده بود، نوشته است این احتمال وجود دارد كه چنی همان ادعاها را در مورد ایران مطرح و این كشور را تهدیدی برای منطقه، آمریكا و صلح جهانی معرفی كند كه می خواهد با دستیابی به تسلیحات هسته ای از آمریكا و كشورهای منطقه اخاذی كند.

 

چنی در آن زمان اعلام كرده بود كه رهبران منتخب آمریكا این وظیفه را برعهده دارند كه تمامی گزینه های ممكن را مد نظر قرار دهند و قطعا حل این مساله را به دولت های بعدی واگذار نخواهند كرد.

 

تایم در ادامه با اشاره به اینكه چنی در آن سخنرانی به حمله سال1981 اسراییل به تاسیسات هسته ای صدام اشاره كرده بود، می نویسد در آن حمله برنامه هسته ای صدام خسارت های زیادی را متحمل شد و ممكن است وارد كردن چنین ضربه ای به برنامه هسته ای ایران، بیشترین چیزی باشد كه چنی بتواند در مورد ایران به آن دست یابد.

http://www.rajanews.com/News/?12491

نوشته شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ توسط : محمدهادی فکری
ویرایش شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ