تبلیغات
انسجام - صف بندی جدید اعراب

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿صف بندی جدید اعراب
چهارشنبه 13 تیر 1386

از هرزلیا

 تا

صف بندی جدید اعراب

کنفرانس امنیتی هرزلیا، سالانه در دانشگاه خصوصی و لائیک هرزلیا برگزار می شود. این کنفرانس که نقش محوری برای حیات سیاسی اسرائیل دارد، خود دارای دو موسسه ضد تروریسم، و موسسه سیاسی و راهبردی است.

اگرچه مدتها از برگزاری این کنفرانس می گذرد اما آنچه نگارنده را واداشت تا به آن بپردازد، تصمیمات و موضع گیری هایی بود که در این کنفرانس در مورد ایران و جهان عرب اتخاذ شده است.

هفتمین کنفرانس هرزلیا از21 تا 24 ژانویه 2007 برگزار شد. بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر پیشین اسرائیل- در روز اول این کنفرانس گفت: « ما در سال 1938 به سر می بریم و ایران همان آلمان است و خود را وارد عرصه رقابت برای مسلح شدن به سلاح های هسته ای کرده است؛ با همان انگیزه ها: تهمت زدن به قربانی ها وبی آبرو کردن آنها، و همزمان زمینه سازی برای قتل عام آنان.»

همچنین نیکلاس برنز-معاون وزیر امور خارجه آمریکا- و شائول موفاز –معاون نخست وزیر اسرائیل- در مورد برخورد با ایران و گفته اند «با ایران باید مقابله کرد» و دیگر اینکه «رویکرد نظامی پا برجاست».

آنچه تا کنون گذشت مسئله ای تازه نبود، این خصومت ها با ایران پس انقلاب اسلامی وجود داشته است. ولی در روز سوم این کنفرانس، مفهومی راهبردی ارائه شد. سخنان گلد رئیس امور عمومی بیت المقدس حکایت از صف بندی مجدد اعراب داشت. او بیان کرد «خط تقابل دیگر اسرائیل را در برابرکشورهای عربی قرار نخواهد داد، بلکه غربی ها و سنی های میانه رو را در مقابل شیعیان قرار خواهد داد.»

همچنین موشه یعالون –رئیس پیشین ارتش اسرائیل- به تصحیح مفهوم «بر خورد تمدن ها» پرداخت. او با تغییر رویارویی مسیحیان و یهودیان با مسلمانان، از تقابلی جدید بین مسیحیان و یهودیان و اهل تسنن از یک سو،  وشیعیان در سوی دیگر سخن به میان آورد.

عمیر پرتز وزیر دفاع اسرائیل نیز در راستای این سیاست و جلب نظر اعراب گفت: «تل آویو با توجه به تحولات سیاسی در اسرائیل و اراضی فلسطینی، قصد دارد مذاکرات را با چشم پوشی از پیش شرط سنتی تروریسم از سر گیرد». وی ادامه می دهد « در طول 6ماه با هریک از مقامات که اسرائیل را به رسمیت بشناسد، یعنی محمود عباس از همین امروز و حماس در صورتی که این گام را بردارد، در باره راههای ارتباطی (گشایش یک راه ارتباطی بین نوار غزه وکرانه باختری رود اردن و همچنین افتتاح یک فرودگاه در داهانیا) باید وارد مذاکره شد.

در روز پایانی این کنفرانس ایهود اولمرت سخن گفت. وی نیز بر تهدید ایران و صف بندی جدید اعراب تاکید کرد. وی در حالی که به بزرگ نمایی تهدید ایران می پرداخت، گفت «هر اندازه که تهدید ایران جدی باشد، حمله هسته ای به اسرائیل به هیچ وجه قریب الوقوع نیست». این سخن اولمرت نشان از این دارد که آنها تنها خطر کذب تروریسم ایرانی را برای افکار عمومی بزرگ نمایی و تکرار می کنند و مسئولین اسرائیل باوری به این خطر ساختگی ندارند.

پیامد های این کنفرانس و طرح صف بندی جدید اعراب بعد از پایان کنفرانس خود نمایی کرد. شاید بتوان طرح صلح سعودی ها در نشست اخیر سران عرب که در ریاض برگزار شد را یکی از پیامدهای این کنفرانس خواند. بر اساس این طرح 22 کشور عربی با اسرائیل صلح بر قرار می کنند.

از طرفی دیگر سفر پر سر و صدای نانسی پلوسی به سوریه را می توان در راستای این سیاست دانست. به گفته پلوسی: «دیدار ما با پرزیدنت بشار اسد موجب شد تا پیغام ایهود اولمرت را مبنی بر آماده بودن برای انجام مذاکرات صلح منتقل کنم.» و در جایی دیگر می افزاید: «ما از تضمین هایی که از سوی پرزیدنت اسد دریافت کردیم بسیار خوشنود هستیم. او آماده از سر گیری روند مذاکرات با اسرائیل است».

همچنین پروژه جدید اسرائیلی آمریکایی «ایران خطرناکتر است یا اسرائیل؟» هم اکنون در جهان عرب مطرح است. اعراب که همواره از این غده سرطانی رنج برده اند، و مورد تجاوزات اسرائیل قرار گرفته اند، به این راحتی تن به خواسته های اسرائیل نمی دهند. پس اسرائیل با اجرای این پروژه در حال ترویج این تفکر است که ابتدا باید ایران را از سر راه برداشت، و خطر ایران مقدم بر خطر اسرائیل برای جهان عرب است. اسرائیل از این طریق سیاست صف بندی جدید اعراب را به اجرا در می آورد.

حمایت ایران از حزب الله در جنگ 33 روزه حکایت از این دارد که اگر تمام اعراب هم به همراهی ایران نیایند، ایران اهداف خود را عملی می کند. شکست سنگین اسرائیل از حزب الله در واقع رویارویی مستقیم ایران با اسرائیل و آمریکا بود که به شکست آنان انجامید.

امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامیده شد. چنانچه این فرموده محقق شود و نخبگان اسلامی بر آن جامع عمل بپوشانند، توطئه جدید دشمنان نیز برای تفرقه در جهان اسلام نقش بر آب خواهد شد.

و العاقبه للمتقین

نوشته شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ توسط : محمدهادی فکری
ویرایش شده در - و ساعت -