تبلیغات
انسجام - روابط روسیه و آمریکا

به نام خدا

انسجام
امروز   به وبلاگ  انسجام  خوش آمدید


¿روابط روسیه و آمریکا
چهارشنبه 13 تیر 1386

تقابل جدید آمریکا و روسیه

سپر مسئله ساز موشکی

چندی است در اثر ایجاد سیستم دفاع ضد موشکی در شرق اروپا از سوی ایالات متحده آمریکا، روابط روسیه و این کشور با چالش روبرو شده است. اگرچه امریکا هدف این سیستم دفاع ضد موشکی را حراست از اروپا در مقابل تهدید موشکی تهران می داند، اما روسیه با بی اساس دانستن این ادعا، آنرا کاملا غیر ضروری می داند و دلایل واشنگتن را برای ایجاد این سیستم پدافندی معقول و پذیرفتنی تلقی نمی کند.

پوتین برای اثبات غلط بودن ادعای واشنگتن می گوید: « مسکو سیستم های دفاع هوایی با برد موثر 30 تا 50 کیلومتر را برای ایران تامین کرده است. ما این کار انجام دادیم  تا ایران احساس انزوا نکند. ایران هیچ موشکی که اروپا را تهدید کند در اختیار ندارد. چنانچه شما نگران این هستید که ایران دارای چنین موشک هایی است، باید گفت اشتباه می کنید. ایران موشک هایی با برد 1600-1700 کیلومتر در اختیار دارد. اکنون فاصله ایران با مونیخ رامحاسبه کنید.»

از نظر سیاسی جدی ترین واکنش روسیه به استقرار سیستم دفاع ضد موشکی را باید سخنرانی پوتین در کنفرانس مونیخ که آوریل 2007 برگزار شد دانست. وی در این کنفرانس به صراحت از نوعی تقابل نظامی و استراتژیک با آمریکا سخن می گوید. او بیان می کند روسیه می تواند دو راه را برای مقابله با این سپر موشکی اتخاذ کند؛ اول آنکه می تواند دفاع ضد موشک بسازد و دوم ساخت موشکی است که از سیستم دفاع ضد موشک امریکا گذشته و به اهداف مورد نظر اصابت کند. پوتین در ادامه گزینه دوم را به سبب کم هزینه بودن بهتر وموثرتر می داند و می افزاید « ما موشک هایی می سازیم که از تمام سیستم های ضد موشک بگذرد.»آشنایی با سیستم دفاع ضدموشکی Arrow

همچنین ویتالی چورکین- نماینده دائم روسیه در سازمان ملل- استقرار این سپر موشکی را صرفا دفاعی  تلقی نمی کند و آنرا برهم زننده موازنه استراتژیک در جهان بر می شمارد.

از مطالبی که گذشت بر می آید نوعی رقابت تسلیحاتی میان روسیه و آمریکا در حال شکل گیری است که البته هنوز در حوزه دیپلماتیک مطرح است. اما این مسئله پتانسیل برهم زدن توازن قدرت را در جهان دارد و همچنین خطر ایجاد جنگ سردی دوباره را می تواند در پی داشته باشد.

دکتر سید رسول موسوی –مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی- در این باره می گوید: « جنگ سرد بر دو مولفه مادی و غیر مادی استوار بود و به نظر می رسد اکنون عنصر مادی جنگ سرد در فضای دیپلماتیک بشدت در جریان است. با این حال دیر یا زود منافع متضاد صنایع تسلیحاتی امریکا و روسیه منازعه شدید رقابت تسلیحاتی دو کشور را آشکار خواهد کرد. به همین دلیل آمریکا و روسیه نمی توانند به روشی سیاسی مانع از شکل گیری مرحله جدیدی از رقابت تسلیحاتی شوند. موضوع دیگری که به این رقابت دامن می زند، استراتژی های متفاوت نظامی میان این دو کشور است. آمریکا به دنبال آن است که تسلیحات آمریکا رقیبی در دنیا نداشته باشد و روسیه هم تامین امنیت کشور از طریق خود کفایی دفاعی را دنبال می کند. این موضوع مشاجره میان آمریکا و روسیه را پیچیده تر می سازد.»

در پایان باید خاطر نشان کرد که اگرچه اختلافات در حال بالا گرفتن است، اما نمی توان روسیه را در برابری با آمریکا دانست و وقوع جنگ سردی مانند گذشته کمتر محتمل است، زیرا بودجه نظامی امریکا 25 برابر بودجه نظامی روسیه است. پس تقابل نظامی از نوع کلاسیک برای روسیه بسیار پر هزینه است. از طرفی دیگر روسیه کنونی –برعکس شوروی سابق- دارای کرسی دائم در شورای امنیت است و می تواند از این اهرم فشار در راستای مقاصدش استفاده برد.

نوشته شده در چهارشنبه 13 تیر 1386 و ساعت 10:07 ق.ظ توسط : محمدهادی فکری
ویرایش شده در - و ساعت -